Co je zpětný odběr?

Zpětný odběr je systém, který shromažďuje nebezpečné nebo znovupoužitelné a recyklovatelné výrobky.

Povinnost zpětného odběru se vztahuje na:

• elektrozařízení – ledničky, televizory, monitory, pračky, kalkulačky, rádia, telefony, apod.
  • pneumatiky
  • galvanické články a baterie
  • výbojky a zářivky
  • oleje
  • elektrické akumulátory

Kam s takovým odpadem?

Malé elektrospotřebiče (kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, telefony, discmany apod.)

• červený kontejner na sběr drobného elektra (umístěn v ulice Smetanova, naproti poště)
  • vestibul městského úřadu (Husovo náměstí 790, Sezemice)
  • zpětný odběr u prodejce

Velké elektrospotřebiče (ledničky, televizory, monitory, pračky, apod.)

Pneumatiky

• zpětný odběr u prodejce (zdarma)
  • osobní pneumatiky lze odevzdat bezplatně v místě jejich zpětného odběru, v pneuservisech
  • sběrný dvůr v počtu 4 ks měsíčně z osobního automobilu

Baterie a galvanické články

• krabice na sběr baterií v obchodech
  • vestibul městského úřadu (Husovo náměstí 790, Sezemice)
  • zpětný odběr u prodejce

Oleje

• sběrný dvůr
  • kontejnery pro potravinářský olej – Sezemice, Smetanova ulice u sídliště Dukla, u pošty a u prodejny v Zámostí

Léky

• lékárna

EKO-KOM a.s. je autorizovaná obalová společnost, která zajišťuje sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití odpadu z obalu. Třídění odpadu a recyklaci zajišťuje prostřednictvím kolektivních systémů: ASEKOL s.r.o., EKOLAMP s.r.o. a ELEKTROWIN a.s. V prodejně vám vezmou zpět tolik kusů použitých světelných zdrojů, kolik kupujete nových. Při nákupu musí být zákazník informován o způsobu a možnostech zpětného odběru použitého elektrozařízení. V případě, že zákazník v obchodě tuto informaci nedostane, je prodejce povinen od něj stará elektrozařízení odebrat v neomezeném množství, aniž by jejich odběr vázal na nákup nových výrobků. Poslední prodejci pak mohou tyto odebrané světelné zdroje odevzdat v nejbližším sběrném dvoře.

ASEKOL s.r.o. zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení a opětovné použití elektrozařízení (výpočetní a kancelářská technika, spotřební elektrotechnika, hračky, lékařské přístroje, elektrické a elektronické nástroje). Místo zpětného odběru je ve vestibulu Městského úřadu Sezemice, Husovo náměstí 790 a na sběrném dvoře v Dukelské ulici – směr Lukovna.

ELEKTROWIN a.s. provozuje kolektivní systém pro zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování, využití a odstraňování elektrozařízení a elektroodpadu (velké domácí spotřebiče a malé domácí spotřebiče, elektrické nástroje a nářadí). Místo zpětného odběru pro občany města Sezemice zajišťuje sběrný dvůr v Dukelské ulici – směr Lukovna.

ECOBAT s.r.o. zajišťuje zpětný odběr použitých přenosných baterií. Místo zpětného odběru je ve vestibulu Městského úřadu, Husovo náměstí 790 a na sběrném dvoře v Dukelské ulici – směr Lukovna.

Sběrný dvůr dále přijímá zdarma v rámci zpětného odběru následující zařízení (v nedemontovaném stavu):

• veškerá elektrozařízení, jako jsou ledničky, pračky, žehličky, fény, mobilní telefony, kalkulačky, vrtačky, a další spotřebiče, nářadí a nástroje
  • všechny druhy televizních přijímačů a počítačových monitoru, počítače a notebooky včetně příslušenství (klávesnice, myši, apod.)
  • veškerá spotřební elektronika (videa, DVD, radiopřijímače, gramofony, domácí kina, dálkové ovladače, sluchátka, reproduktory atd.)
  • elektrické a elektronické hudební nástroje
  • telefonní přístroje (klasické, bezdrátové, mobilní)
  • faxy, záznamníky, tiskárny, malé stolní kopírky
  • elektrické hračky