Aktuální epidemiologická situace v ČR K 25.10.2020 | Proč se zavádí opatření

Obrátilo se na nás Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje s pomocí o šíření osvěty a hlavně prosbou dodržování opatření.

Den ode dne, týden od týdne se zavádí nová a nová opatření.

A víte proč?

I přes rostoucí počet prováděných testů nad 45 tisíc testů neklesá podíl pozitivních záchytů v populaci. Při velkém množství nakažených osob v populaci dochází k nekontrolovanému šíření nemoci, Dochází totiž k šíření nemoci mezi velkým množstvím osob a zvyšuje se zátěž na zdravotní systém, což pozorujeme právě v těchto dnech. Na snímku č. 3 je v grafu uveden vysoký počet pozitivních testů, což znamená vysokou virovou nálož v obyvatelstvu.

Proto je v současné situaci opravdu nutné snížit hodnotu reprodukčního čísla pod 1. Jen tak začne klesat tlak na zdravotnický systém a snížíme riziko plošné nákazy mezi lidmi.

  • Opravdu velkým problémem je vysoký počet nakažených seniorů. Jen za září – říjen evidujeme 182 clusterů (myšleno plošné nákazy) v sociálních zařízeních. A bohužel více než 3 340 diagnostikovaných pacientů v senior ním věku.
  • V datech vidíme velký růst nákazy mezi seniory, nové počty za poslední dny dosahují běžně 2000 denně (65+) anebo 900 – 1000 (75+). Zejména kategorie 75+ může způsobit až skokové navyšování celkového počtu hospitalizací.
  • Jen za poslední tři dny bylo diagnostikováno 5 769 COVID+ ve věku 65+ a 2 634 COVID+ ve věku 75+.
  • Všechny tyto data a informace nás minulý týden vedli k zavedení plošných opatření, neboť dosud přijatá opatření nestačila zamezit šíření onemocnění.

Právě na základě vyhodnocení dat a informací jsme museli přistoupit k OMEZENÍ SOCIÁLNÍCH KONTAKTŮ, protože je to nejúčinnější opatření proti šíření nákazy COVID-19. K jejich zavedení jsme přistoupili proto, protože všechna ostatní protiepidemická opatření přijímána od srpna do půlky října nestačila snížit vysokou virovou nálož v obyvatelstvu.

Hlavním cílem těchto opatření je ochrana před kritickým přetížením zdravotního systému a zabránění přenosům od nakažených a infekčních osob, které nemají příznaky a nechovají se odpovědně.

Každý z Vás máme rodiče či prarodiče z řad seniorů a nikdo z nás nechceme, aby se touto nemocí, která by pro ně mohla mít fatální následky, nakazil.

Zabraňme společně šíření!

Není to tak složité, stačí „pouze“ omezit sociální kontakt a dodržujte základní 3R – ruce – roušky – rozestupy.

Chceme-li zas „normálně“ žít, musíme proto nyní něco udělat. Věříme, že společně to dokážeme.

Úplnou zprávu o epidemiologické situaci naleznete  zde: Zdůvodnění proč se dělají epidemiologická opatření MZ