Hrdinové, na které se nezapomíná pocta kpt. Alfrédu Bartošovi

V letošním roce si naše republika připomíná 80. výročí od heydrichiády. Tato doba za druhé světové války, byla, je a vždy bude nesmazatelně zapsána do naší historie. Na řadě míst, s  tímto obdobím spojeným, se konají pietní a vzpomínkové akce. Celoroční projekt k tomuto tématu vyhlásilo i město Pardubice společně s různými institucemi, městy a obcemi.  K tomuto smutnému výročí se přihlásilo i město Sezemice, a to díky osobnosti kpt. Alfréda Bartoše. Ten prožil v Sezemicích dětství, absolvoval zde i základní školu.

Alfréd Bartoš – československý voják a příslušník československého protinacistického odboje za 2. světové války. Alfréd Bartoš byl v letech 1941 – 1942 velitelem výsadkové skupiny SILVER A. Ta spolupracovala se skupinou  Andropoid  při atentátu na zastupujícího říšského protektora Reindarda  Heydricha v roce 1942.

Před patnácti lety byla kpt. Alfrédu Bartošovi u sezemické radnice slavnostně odhalena busta. U příležitosti 80. výročí úmrtí A. Bartoše se město rozhodlo opět uctít jeho památku.

Pietní akt proběhne v sobotu 25. června.  Ve 14 hodin, za zvuku Ústřední hudby Armády ČR – Posádkového velitelství Praha, nastoupí čestná stráž. Poté budou přítomnými hosty položeny květiny a budou následovat projevy hostů a starosty města Martina Staňka. Druhá část vzpomínkové akce, cca od 15 hodin se bude konat v sále sezemické radnice. Přeneseme se do čtyřicátých let minulého století, do pardubického hotelu Veselka. Tehdy tam zněla swingová hudba, tančilo se, dámy a pánové, včetně Alfréda Bartoše a jeho kamarádů, prožívali alespoň trochu té radosti v protektorátní době. Sezemickým sálem bude znít také swingová hudba v podání kapely Swing melody Praha, zatančí členové Studia Zig Zag Praha. Tehdejší módu nám představí Pin Up & Vintage Studio. Přijďte se s námi přenést do doby před osmdesáti lety a připomenout si jí z té veselejší stránky. Vstup je zdarma. Srdečně Vás zve město Sezemice.

Bližší informace: Majka Schillerová, 603 471 712, radní města a koordinátorka akce